Światowy Dzień Walki z Rakiem

Dzisiaj, 4 lutego, obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem – dzień, który stanowi symboliczną okazję do wyrażenia solidarności z pacjentami onkologicznymi oraz podkreślenia wagi troski o swoje zdrowie.

Dane statystyczne dotyczące nowotworów w Polsce są niepokojące – rocznie odnotowujemy ponad 171 tysięcy nowych zachorowań, co przekłada się na ponad 100 tysięcy zgonów[1].

Ogólna umieralność z powodu chorób nowotworowych w Polsce jest o 15% wyższa od średniej UE[2], a nowotwory są przyczyną ponad 25% zgonów w Polsce[3]. To liczba, która zmusza do refleksji nad koniecznością podjęcia skutecznych działań prewencyjnych i promocji zdrowego stylu życia.

Jednym z kluczowych narzędzi w walce z rakiem jest Europejski Kodeks Walki z Rakiem. To kompleksowa instrukcja, oparta na naukowych dowodach, która wskazuje, jak – przez proste, codzienne działania – obniżać ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe. Warto podkreślić, że zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia, przestrzegając zaleceń tego kodeksu, moglibyśmy uniknąć nawet 50% wszystkich zgonów nowotworowych.

Podstawowe zasady kodeksu są jasne i w gruncie rzeczy bardzo proste:

  1. Nie pal czynnie ani biernie – palenie tytoniu jest jednym z głównych czynników ryzyka wielu nowotworów.
  2. Utrzymuj prawidłową wagę ciała i regularnie uprawiaj aktywność fizyczną – zdrowy styl życia to klucz do zapobiegania wielu chorobom, w tym nowotworom.
  3. Zdrowo się odżywiaj i ogranicz spożycie alkoholu – dieta bogata w warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste może znacząco wpłynąć na nasze zdrowie.
  4. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne – ochrona skóry jest fundamentalna w zapobieganiu nowotworom skórnym.

Obserwacje kliniczne jednoznacznie wskazują na związek wieku z częstością występowania nowotworów, wzrastającą wykładniczo co dwie/trzy dekady życia. Dlatego też, niezależnie od wieku, zachęcamy do regularnych badań profilaktycznych oraz konsekwentnego przestrzegania zasad promowanych przez ten kodeks. Dbajmy o swoje zdrowie, wyrażajmy solidarność z chorymi i razem stawiajmy czoła wyzwaniom związanym z rakiem. Walka z tą chorobą wymaga zaangażowania społecznego i indywidualnej odpowiedzialności – dzięki temu możemy razem zmniejszyć obciążenie nowotworami w Polsce.

[1] Krajowy Rejestr Nowotworów

[2] OECD (2023), Krajowe profile dotyczące nowotworów: Polska 2023, EU Country Cancer Profiles, OECD Publishing, Paris, 

[3] medonet.pl

0 replies on “Światowy Dzień Walki z Rakiem”