Kryształowe Pióra 2024 dla dziennikarzy zdrowotnych rozdane!

Ogłoszono laureatów ogólnopolskiego konkursu dla dziennikarzy Kryształowe Pióra. W tym roku do Konkursu zgłoszono blisko 300 materiałów w czterech kategoriach, wśród nich najwięcej zgłoszeń dotyczyło kategorii „Nowotwór – przełamać strach, wygrać życie”.

W tegorocznej, osiemnastej już edycji konkursu dla dziennikarzy Kryształowe Pióra najwięcej prac – bo aż 107 – zostało zgłoszonych właśnie dla tematyki onkologicznej.

Swojego zdumienia nie krył prof. Piotr Rutkowski, będący jurorem w konkursie Kryształowe Pióra po raz pierwszy: „Dziennikarze medyczni mają unikalną możliwość dotarcia do pacjentów z najważniejszymi praktycznymi informacjami. W bliskiej mi dziedzinie onkologii edukacja zdrowotna jest kluczowa dla promocji zdrowia i profilaktyki nowotworów. Rola dziennikarzy w tym aspekcie jest ogromna i bardzo przez nas doceniana. Zapoznając się z pracami zgłoszonymi do tegorocznego konkursu „Kryształowe Pióra” szczerze ucieszyła obecność wielu naprawdę znakomitych autorów, którzy swoją rzetelną pracą pomagają nam budować mądre, świadome społeczeństwo. Proszę uwierzyć – nie jest to łatwe zadanie, by z ponad 100 zgłoszonych prac wyróżnić tylko kilka.” – przyznał.

Laureatami I nagrody w kategorii nowotworowej zostali Magdalena Hykawy z Telewizji Polsat za materiał pt. „Pomacaj się” oraz Jakub Jamrozek z redakcji Czwórka Polskie Radio za materiał pt. „Rak i dziewczyna (w ramach programu Wieczór z czwórką)”.

Wyróżnienie zaś otrzymały:

 

W skład komisji oceniającej prace w kategorii „Nowotwór – przełamać strach, wygrać życie” weszli: prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, redaktor Monika Kamińska z telewizji TVP3 Bydgoszcz – laureatka ubiegłorocznej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska z firmy Servier Polska.

Konkurs Kryształowe Pióra wspiera promocję rzetelnej wiedzy o profilaktyce zdrowotnej. Jego celem jest nagrodzenie autorów, którzy swoją pracą przyczynili się do budowania społecznej świadomości na temat zagrożeń związanych z coraz częstszymi chorobami jakimi są choroby cywilizacyjne, m.in. choroby układu krążenia, depresja, nowotwór oraz cukrzyca, a także promowanie postaw prozdrowotnych i ograniczania, a nawet eliminacji, czynników ryzyka.

Zgodnie z regulaminem konkursu, dziennikarze mogą zgłaszać materiały medialne w czterech kategoriach:

  • Choroby serca – rosnące zagrożenie
  • Nowotwór – przełamać strach wygrać życie
  • Cukrzyca – wygrać z postępem choroby
  • Depresja – przełamać tabu.

Prace są oceniane przez niezależne jury, w skład którego wchodzą: ekspert medyczny z danego obszaru terapeutycznego, dziennikarz, który był laureatem w poprzedniej edycji i przedstawiciel Servier Polska.

Szczegóły nt. konkursu znaleźć można na: krysztalowepiora.pl.

0 replies on “Kryształowe Pióra 2024 dla dziennikarzy zdrowotnych rozdane!”