Helicobacter pylori

Bakteria jest jednym z najczęstszych czynników ryzyka raka żołądka. Występuje u około 50% populacji całego świata. H. pylori kolonizuje błonę śluzową żołądka i powoduje przewlekłe stany zapalne, w tym zapalenie błony śluzowej żołądka oraz wrzody żołądka. Przewlekła infekcja H. pylori może prowadzić do stadiów przedrakowych tj. zanikowe zapalenie żołądka, metaplazja i dysplazja oraz rozwoju raka żołądka.

W przypadku gdy połączenie poniższych objawów dyspeptycznych występuje przez dłuższy czas należy przeprowadzić test na obecność Helicobacter pylori:

 • Dyskomfort lub ból brzucha
 • Uczucie pełności w żołądku, nawet po lekkim posiłku
 • Zgaga, niestrawność, kwaśny smak w ustach, odbijanie się
 • Mdłości i/lub wymioty
 • Obrzęk lub gromadzenie się płynu w jamie brzusznej
 • Utrata apetytu

Taki przebieg obserwuje się u 80-85% osób zakażonych Helicobacter pylori, ale pamiętajmy, że zakażenie może również przebiegać bezobjawowo.

Diagnostyka Helicobacter pylori

 • Test na obecność przeciwciał
  Test polega na badaniu krwi w celu wykrycia przeciwciał przeciwko Helicobacter pylori. Co istotne obecność przeciwciał wskazuje na to, że organizm jest narażony na infekcję H. pylori, ale niekoniecznie oznacza obecność aktywnej infekcji. Może także sugerować, że osoba była wcześniej zakażona i może być nosicielem przeciwciał.
 • Testy molekularne
  Testy takie jak PCR (reakcja łańcuchowa polimerazy), mogą być wykorzystywane do wykrywania materiału genetycznego H. pylori w próbkach kału, śliny lub innych próbkach biologicznych.
 • Badanie kału
  Test z kału, który można zakupić w aptece to prosty i skuteczny sposób wykrycia antygenów H. pylori. Jest często stosowany u pacjentów, u których nie jest możliwe wykonanie gastroskopii np. u dzieci.
 • Gastroskopia
  To najbardziej skuteczna metoda diagnostyki H. pylori. Podczas badania lekarz wprowadza elastyczną rurkę z kamerą do żołądka pacjenta i może pobrać próbki tkanek z błony śluzowej żołądka do dalszej diagnostyki.

Leczenie zakażenia Helicobacter pylori

W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku testu na obecność H. pylori należy udać się do lekarza. Leczenie H. pylori polega na antybiotykoterapii i jest jednym z najłatwiejszych do wyleczenia czynników ryzyka raka żołądka.

Najczęściej stosuje się terapię kombinowaną, która polega na jednoczesnym podaniu kilku różnych antybiotyków. Stosuje się różne schematy leczenia, ale popularnym podejściem jest potrójna terapia, w której stosuje się dwie różne klasy antybiotyków oraz inhibitor pompy protonowej (IPP), który zmniejsza produkcję kwasu żołądkowego.

Ważne jest, aby pacjenci przyjmowali wszystkie przepisane leki zgodnie z zaleceniami lekarza, nawet jeśli objawy zakażenia H. pylori ustępują wcześniej. Należy unikać przerywania leczenia lub pomijania dawek, ponieważ może to prowadzić do oporności bakterii na antybiotyki.