Statystyki

Rak jelita grubego to złośliwy nowotwór nabłonkowy, który wywodzi się z nabłonka wyścielającego jelito grube. Rozwija się w okrężnicy lub odbytnicy.

Rak jelita grubego jest nowotworem, zaliczanym do chorób cywilizacyjnych, ponieważ blisko 60 procent zachorowań występuje w krajach rozwiniętych. Nowotwory tej części układu pokarmowego są jednymi z najczęściej występujących nowotworów złośliwych na świecie. Każdego roku wykrywany jest u ponad 400 tys. osób w Europie i blisko 18 tysięcy w Polsce. Odpowiada globalnie za 8 procent zgonów, co stanowi czwartą najczęstszą nowotworową przyczynę śmierci.

Rocznie z powodu raka jelita grubego umiera około 660 tys. chorych na świeciew Polsce 11 tysięcy. Oznacza to, że 33 Polaków dziennie przegrywa walkę z tym nowotworem.

To bardzo dużo, biorąc pod uwagę, że zaledwie od 1980 roku nastąpił prawie 4-krotny wzrost liczby zachorowań u mężczyzn i około 3-krotny u kobiet! Niestety, nic nie wskazuje na to, że te statystyki się zatrzymają lub spadną. Wskaźnik zachorowalności stale rośnie w tempie 2,5-3 proc. na rok.

Według danych Concorde-3, opublikowanych na początku 2018 r., Polska zajmuje też jedno z ostatnich miejsc w Europie, przed Rumunią, Bułgarią, Słowacją i Chorwacją pod względem pięcioletnich przeżyć chorych.

Europa się starzeje, a wraz z nią Polska. Biorąc pod uwagę liczbę osób po 65 r. ż. (wiek jest jednym z czynników ryzyka rozwoju tego raka) oraz częstość zachorowań prognozuje się, że w 2025 r. liczba pacjentów z rakiem jelita grubego wzrośnie do prawie 25 tys. rocznie. Z czego większość przypadków dotknie mężczyzn – ponad 15 tys. zachorowań, a nieco mniej kobiet – ponad 9 tys.