Już po raz 19. przyznano Kryształowe Pióra – nagrody dla dziennikarzy, którzy podejmują ważne społecznie tematy zdrowotne i edukują w zakresie chorób cywilizacyjnych. Konkurs organizowany jest od 2006 roku, a jego celem jest wyróżnienie autorów publikacji, które zwiększają świadomość społeczną w obszarach takich jak nowotwory, choroby serca, cukrzyca oraz depresja, a także promują profilaktykę i postawy prozdrowotne wśród Polaków.
Tegoroczna edycja potwierdziła, że tematy związane z onkologią nadal silnie poruszają i inspirują środowisko dziennikarskie. To właśnie do kategorii „Nowotwór – przełamać strach, wygrać życie” wpłynęło najwięcej zgłoszeń, bo aż 139 spośród 315 nadesłanych i zakwalifikowanych materiałów.
Najwyższe uznanie kapituły w kategorii „Nowotwór – przełamać strach, wygrać życie” zdobyły Iga Dzieciuchowicz z redakcji TVN24 za materiał pt. „Nie zważa na wiek ani na płeć. <Lekarka powiedziała, że przyjemność wróci za kilka miesięcy>” i Beata Igielska za tekst „Wesprzyj pracownika zmagającego się z chorobą własną lub w rodzinie”.
Wyróżniono także pięć autorek, których prace szczególnie zapadły w pamięć ze względu na sposób narracji, jakość przekazu i wagę podejmowanego tematu. Uznanie zdobyły:
- Dominika Dębska ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskie Radio Białystok za audycję pt. „Wszystkie arie świata“
- Marta Dragan z portalu HelloZdrowie.pl za artykuł pt. „Zuzanna Szelestowska o raku piersi: <Każdy wlew, każda chemia to dla mnie zdrowienie. Mam jeden cel: dobić tego gnoja>”
- Katarzyna Głuszak z redakcji PoradnikZdrowie.pl za publikację pt. „<Codziennie trojgu dzieciom załamuje się świat>. Onkolożka mówi, co jest najtrudniejsze w jej pracy”
- Iwona Kazimierska z Czasopisma ONKOKURIER za materiał pt. „Te patogeny sprzyjają rozwojowi nowotworów. Przed niektórymi możemy się chronić”
- Ewa Kurzyńska z redakcji Długo i Szczęśliwie za materiał pt. „Rak piersi. Co zrobić, by nie zachorować?”.
Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 2 czerwca 2025 r. i zgromadziła środowisko dziennikarskie, ekspertów oraz przedstawicieli organizacji społecznych. Było to wydarzenie pełne inspiracji, ważnych rozmów i refleksji nad rolą mediów w kształtowaniu postaw zdrowotnych.
„W kategorii onkologicznej otrzymaliśmy najwięcej zgłoszeń – to pokazuje, jak silnie temat nowotworów rezonuje dziś społecznie. Autorzy nie bali się osobistych historii, ale równie odpowiedzialnie podejmowali wątki związane z profilaktyką, wczesną diagnostyką i jakością życia pacjentów. Z satysfakcją obserwuję, że dziennikarze potrafią łączyć emocjonalną siłę przekazu z wiedzą medyczną i praktycznymi wskazówkami. Tak wyważona komunikacja buduje zaufanie i zachęca do troski o własne zdrowie, dlatego – w obliczu rosnącej zachorowalności na choroby onkologiczne – jest dziś szczególnie potrzebna w przestrzeni publicznej.” – powiedział prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski – Przewodniczący Zarządu Polskiego Towarzystwa Onkologicznego z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, juror w konkursie.
Oprócz prof. dr hab. n. med. Piotra Rutkowskiego nad oceną prac kategorii „Nowotwór – przełamać strach, wygrać życie” czuwało jury w składzie: Magdalena Hykawy z telewizji Polsat, Jakub Jamrozek reprezentujący Czwórkę Polskie Radio, czyli dziennikarze będący laureatami poprzedniej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska z ramienia firmy Servier Polska, organizatora konkursu.
Konkurs Kryształowe Pióra jest organizowany przez firmę Servier Polska przy współpracy z Polskim Towarzystwem Nadciśnienia Tętniczego, Polskim Towarzystwem Onkologicznym, Polskim Towarzystwem Onkologii Klinicznej, Polskim Towarzystwem Psychiatrycznym, Polskim Towarzystwem Suicydologicznym, Polskim Towarzystwem Diabetologicznym oraz Dziennikarskim Klubem Promocji Zdrowia.
Wszystkim laureatkom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!