Nadwaga przed czterdziestką to większe ryzyko raka

Ryzyko różnych nowotworów silnie wzrasta, jeśli ktoś zbyt wiele waży przed 40. rokiem życia.

Autorzy międzynarodowego badania kierowanego przez zespół z Uniwersytetu w Bergen podają kolejny powód, aby dbać o właściwą wagę. Naukowcy odkryli, że nadwaga (BMI ponad 25) przed ukończeniem 40. roku życia w sumie o 15 proc. podnosi ryzyko związanych z otyłością nowotworów.

W szczególności, np. o 70 proc. rośnie zagrożenie rakiem endometrium, o 58 proc. rakiem nerkowokomórkowym u mężczyzn czy o 29 proc. – rakiem okrężnicy u mężczyzn. Innym, częstym nowotworem reagującym na wagę ciała jest rak piersi pojawiający się po menopauzie.

Związanymi z nadmierną masą nowotworami najbardziej były więc zagrożone osoby otyłe – z BMI przekraczającym 30. „Ryzyko rosło o 64 proc. w przypadku mężczyzn i o 48 proc. u kobiet” – podkreśla prof. Tone Bjørge z Uniwersytetu w Bergen.

„Otyłość to udokumentowany czynnik ryzyka dla różnych typów raka. W tym badaniu skoncentrowaliśmy się na stopniu, w jakim okres pojawienia się i czas trwania nadwagi oraz otyłości wiąże się z ryzykiem rozwoju raka” – wyjaśnia prof. Bjørge.

W opisanym na łamach „International Journal of Epidemiology” badaniu naukowcy wykorzystali obejmujące 18 lat dane na temat aż 220 tys. osób z Norwegii, Szwecji i Austrii.

„Nasze główne przesłanie jest takie, że zapobieganie zbytniemu przyrostowi wagi, z punktu widzenia zdrowia publicznego może być ważną strategią obniżania ryzyka nowotworów” – podkreśla prof. Bjørge.

mat/ ekr/

Źródło : http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,79034,nadwaga-przed-czterdziestka-wieksze-ryzyko-raka.html

0 replies on “Nadwaga przed czterdziestką to większe ryzyko raka”