Czego rekiny mogą nauczyć nas o zdrowiu?

Rekiny. Pierwsze myśli, które przychodzą nam na to hasło do głowy to „Szczęki” Spielberga, filmy klasy B i surferzy z poodgryzanymi nogami. Okazuje się jednak, że rekiny mogą być one bardzo przydatne w rozwoju medycyny.

Przeprowadzono serie badań na tych ciekawych rybach chrzęstnych i odkryto, iż ich zdolności regeneracyjne, ich oporność na rozwój nowotworów oraz infekcje są zdumiewające. Rekin, który płynąc za blisko powierzchni donosi dotkliwą ranę od śrub statku potrafi w pół roku zacząć ją goić, a po roku nie mieć po niej już ani śladu. Doniesienia te zaciekawiły naukowców i zmotywowały do dalszych badań.

Składnik wątroby rekina – skwalamina ma potwierdzone działanie przeciwbólowe i  przeciwbakteryjne. Kolejne badania potwierdziły, iż hamuje ona angiogenezę (proces powstawania nowych naczyń krwionośnych, o kluczowym znaczeniu w rozwoju raka, gdyż dostarczenie krwi jest dla niego niezbędne, aby wyrósł powyżej kilku milimetrów). Jednak ze względu na zauważalne działania niepożądane, dalsze badania są potrzebne aby wprowadzić ją do leczenia.

W swoim badaniu Shivji znalazł dwa geny adaptacyjne u rekinów, które wyjaśniają siłę działania ich systemu immunologicznego i powód dla którego są tak oporne na nowotwory. Odpowiedniki tych genów u ludzi wykazują związek z  rakiem piersi, jelita grubego i prostaty.

Oprócz powyższych zależności  stworzono również proteinę opartą w budowie na  naturalnej proteinie rekina. W modelach doświadczalnych wykazano jej potencjał w leczeniu zwłóknienia płuc.

Dodatkowo stworzono materiał naśladujący powierzchnie skóry rekina, który zaczyna być stosowany jako powłoka osłaniająca powierzchnie w szpitalu.

 

Źródło: Kathleen Doheny. What Sharks Can Teach Us About Our Health – Medscape – Jul 24, 2017, Memorial Sloan Kettering Cancer Center: „Squalamine.”, Mahmood Shivji, PhD, director, Save Our Seas Shark Research Center, Nova Southeastern University, Fort Lauderdale, FL.

0 replies on “Czego rekiny mogą nauczyć nas o zdrowiu?”