Kolonoskopia czyli…

To metoda badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na oglądaniu wnętrza jelita grubego, podczas której można również pobrać wycinek do badania histopatologicznego.

Kolonoskopia jest nowoczesnym i bezpiecznym badaniem, które umożliwia  obejrzenie wnętrza i ocenę błony śluzowej całego jelita grubego. Umożliwia rozpoznanie, kontrolę leczenia i wykonywanie zabiegów w różnych chorobach gastrycznych. Badanie daje również szansę na całkowite wyleczenie zmian nowotworowych na wczesnym etapie rozwoju choroby.

Kolonoskopia polega na wprowadzeniu do jelita grubego miękkiego, giętkiego endoskopu (kolonoskopu) o grubości palca wskazującego.

Kolonoskopia jest zwykle wykonywana w szpitalu, w gabinecie przystosowanym do tego typu zabiegów. Badanie wykonywane jest obecnie z użyciem nowoczesnej i łatwej do wprowadzenia do wnętrza jelita aparatury, nieporównywalnie bardziej precyzyjnej i zaawansowanej technicznie niż ta używana kilkanaście lat temu. Zmianie uległy również stosowane w trakcie badania techniki, gwarantując ograniczenie dyskomfortu pacjenta do minimum – w dużej mierze zależy od indywidualnej wrażliwości pacjenta.

Przy użyciu dodatkowych instrumentów, w trakcie kolonoskopii istnieje możliwość pobrania wycinków śluzówki do badania histopatologicznego oraz wykonania zabiegów endoskopowych takich jak:

  • usuwanie polipów (polipektomia),
  • tamowanie krwawień zlokalizowanych w dolnym odcinku przewodu pokarmowego,
  • poszerzenie zwężeń jelitowych (powstałych np. po zabiegach operacyjnych)

 

#zrobkolonoskopie #wylaczraka