Korzyści zdrowotne błonnika w diecie

W niedawnej metaanalizie stwierdzono redukcję śmiertelności całkowitej i sercowo-naczyniowej oraz zdarzeń wieńcowych, udarów, cukrzycy typu 2 i raka jelita grubego o 15-30% przy najwyższym spożyciu błonnika w porównaniu do spożycia najniższego. Ponadto, badania wykazały, że błonnik zmniejsza wagę, skurczowe ciśnienie tętnicze i stężenie cholesterolu całkowitego.

Większe spożycie „dobrych”, bogatych w błonnik węglowodanów w produktach pełnoziarnistych, roślinach strączkowych, warzywach i owocach zmniejsza ryzyko sercowo-naczyniowe oraz nowotworowe (oprócz raka jelita grubego także raka jajnika, trzustki, wątroby, głowy i szyi). Należy pamiętać, że płatki śniadaniowe są produktem przetworzonym i zawierają mniej błonnika.

W krajach rozwiniętych konsumpcja błonnika jest za niska, np. w USA wynosi średnio 18 i 15 g u mężczyzn i kobiet, podczas gdy zalecenia wynoszą odpowiednio  33,6 g i 28 g.

Błonnik przyśpiesza pasaż jelitowy ale wywiera również korzystny wpływ w innych mechanizmach – wywiera wpływ na mikrobiom jelitowy i redukuje stan zapalny, poprzez będący metabolitem błonnika maślan.Korzyści kliniczne w postaci poprawy rokowania obserwowano także u pacjentów z już rozpoznanym nieprzerzutowym rakiem jelita.

W odniesieniu do suplementacji błonnika w produktach żywnościowych lub suplementach, eksperci wyrażają lekki sceptycyzm. Wykazano, że może on zmniejszać stężenie glukozy i cholesterolu oraz poprawiać motorykę jelit, nie ma jednak obserwacji długotrwałych korzyści.

Zdaniem Stephena O’Keefe, (University of Pittsburgh):

Dodany błonnik jest lepszy niż brak błonnika, ale jesteśmy stworzeni do  zbilansowanej diety, a taka dieta wiąże się z tym, co jest dostępne w sposób naturalny

Opracowano na podstawie: JAMA 2019 online, 17 kwietnia 2019 – Rita Rubin. High-Fiber Diet Might Protect Against Range of Conditions / Marcin Kargul – Biuletyn Naukowy Vademecum

0 replies on “Korzyści zdrowotne błonnika w diecie”