Choroby dziąseł zwiększają ryzyko nowotworów

Mycie zębów, nitkowanie i regularne wizyty u dentysty okazują się mieć znacznie większe znaczenie, niż tylko zdrowy uśmiech. Przeprowadzono badanie na 66 tysiącach kobiet po  menopauzie z historią chorób przyzębia, zarówno niepalących jak i palących.

Wykryto, iż kobiety z historią chorób przyzębia mają zwiększone zarówno ogólne prawdopodobieństwo zachorowania na raka (aż o 14%!), jak i na nowotwory specyficzne – płuc, piersi, przełyku, pęcherzyka żółciowego i skóry.

Nowotwory i choroba przyzębia mają ważne wspólne czynniki ryzyka, takie jak podeszły wiek i palenie papierosów. Aby badanie było miarodajne zbadano również grupę osób bez historii palenia i  dostosowano ryzyko do wieku. Okazało się, że ryzyko nowotworu przy chorobie przyzębia jest  zwiększone niezależnie od faktu palenia papierosów.

Agencja rządu federalnego USA do monitorowania chorób – Center for Disease Control and  Prevention szacuje iż 47% dorosłych powyżej 30 roku życia w USA posiada jakąś formę choroby przyzębia. Przy wieku 65 i powyżej liczba ta wzrasta do 70%.

“Optymalna higiena jamy ustnej jest ważna zarówno w zapobieganiu utraty zębów, jak i w prewencji wielu chorób, w tym nowotworów.”
Dr Wactawski-Wende (autor badania)

 

Źródło. Gum Disease and Increased Link to Many Cancers – Medscape – Aug 01, 2017.
Cancer Epidemiol Biomark Prev. Published online August 1, 2017.

0 replies on “Choroby dziąseł zwiększają ryzyko nowotworów”